خطا
  • JFTP::write: Bad response


به پیامکهای مشکوک و اغوا کننده پاسخ ندهید

برخی از مشترکین اپراتورهای تلفن همراه اگر پیامکی دریافت کنند که در آن نوشته شده باشد شما برنده خوش‌شانس ما بوده‌اید و آدرس و مشخصاتتان را برای دریافت جایزه‌ای بزرگ به همین شماره پیامک کنید، به این پیام اعتماد نموده و اطلاعات خود را ارسال می نمایند.

غافل از این‌که، حالا که همه چیز در حال تغییر است از زبان محاوره گرفته تا ابزار و لوازم زندگی، باید همه جوره به روز بود و از نظر فکری نیز خود را با آن تطبیق داد.مثلا این‌که گوشی همراهتان به روز باشد یا این‌که لباستان با مدل‌های امروزی بخواند، کافی نیست، چرا که سطح تغییرات بیشتر از این موارد است و انواع کلاهبرداری و سوءاستفاده‌ها هم به رنگ و شکل‌های جدید درآمده است.

همگام با تغییرات تکنولوژیک، کلاهبردارها هم همه تلاششان را برای به روز‌بودن انجام می‌دهند مثلا اگر تا چند سال پیش همه تمرکز کلاهبردارها به دیوار خانه بود، حالا به آن فکر می‌کنند که چطور می‌توانند از کارت اعتباری شما سوءاستفاده کنند.
بر اساس همین تغییرات است که معاون اجتماعی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا به شهروندان همچنان هشدار می‌دهد به پیامک‌های مشکوک جواب ندهید.
ظاهرا به برخی از افراد پیامک‌هایی مبنی بر برنده ‌شدنشان در یک مسابقه یا قرعه‌کشی ارسال می‌شود تا از این طریق اطلاعات شخصی آنان به دست آید.
بر همین اساس سرهنگ سیدمحسن میربهرمسی گفته است: از دریافت‌کنندگان این نوع پیامک‌ها درخواست می‌کنیم به هیچ عنوان اقدام به ارسال اطلاعات خود نکرده و پاسخی به این گونه پیامک‌ها ندهند.
به‌گفته او، از آنجا که مجرمان سایبری هر روز به دنبال شگردهای جدیدی برای کلاهبرداری هستند، این بار کلاهبرداری‌ ها به‌سمت تلفن‌های همراه گرایش پیدا کرده است.
با این تفاسیر هر چند بهتر است شهروندان نسبت به چنین هشدارهایی آگاه باشند و صرفا به یک شماره که می‌تواند هویت مشخصی نداشته باشد، اعتماد نکنند، اما لازم است شرکت های مجری ارسال پیامک های تبلیغاتی و یا ارائه کنندگان سامانه پیام کوتاه نیز هنگام گرفتن سفارش برای تبلیغاتی‌کردن یک پیامک، دقت لازم را در خصوص صحت و اعتبار شخص حقیقی و حقوقی سفارش‌دهنده مدنظر داشته باشد.