خطا
  • JFTP::write: Bad response


در این صفحه به مواردی می پردازیم که بیشتر بر فروش محصولات/خدمات به مشتری متمرکز هستند. بخشی از موارد ارائه شده در این بخش عبارتند از: ارائه اخبار، کوپنهای تخفیف، هدایای مجازی، هشداردهی، ارائه کدهای دسترسی، ارسال اطلاعات روزانه از قبیل وضعیت آب و هوا، تبلیغ برای فروش یک محصول جدید، شرکت در  مزایده ها و مشاهده آخرین قیمت پیشنهادی و ...

با ایده گرفتن از کاربردهای ابتکاری تلفن همراه و پیام کوتاه میتوانید کسب و کار خود را گسترش دهید.

۱- تبلیغات فروش ویژه :

"فروشگاه زنجیره ای پوشاک شهری" (http://www.urbanoutfitters.com) که پوشاک ، کفش و اثاثیه می فروشد از طریق پیام کوتاه در ماه ژوئن به مشتریان دائم خود در مورد حراجی ها و مدلهای جدید اطلاع رسانی می کند .

۲- برنامه های تبلیغاتی بفرست و برنده شو! :

· برای اولین بار در اروپا "فوردفیستا" یک برنامه تبلیغاتی جدید را در ماه ژوئیه ۲۰۰۴ در بلژیک آغاز کرد که بیلیوردهای چند رسانه ای را با sms ترکیب می کرد . عابران می توانستند شانس خود برای بردن یک فوردفیستا را با فرستادن یک پیام کوتاه همراه با اسم خود به یک شماره اختصاصی درج شده بر روی بیلبورد امتحان کنند. سپس بیلبورد به این sms پاسخ می داد و پیام کوتاه دیگری که شامل یک سوال بود می فرستاد ، اگر کاربر به سوال درست جواب می داد بیلبورد مثل یک ماشین پین بال واکنش نشان می داد و به وی یک توپ اضافی می داد ، به این معنا که نام او در لیست قرعه کشی برندگان قرار می گرفت. اطلاعات بیشتر در (http://www.textually.org/textually/archives/۲۰۰۴/۰۷/۰۰۴۶۴۰.htm) آمده است .
· زمانیکه "پژو" فروش مدل ۲۰۷ خود را در تابستان ۲۰۰۶ آغاز کرد یک برنامه تبلیغاتی اینترنتی ، محیطی ، مطبوعاتی و تلویزیونی را ه اندازی کرد و مخاطبین را تشویق می نمود عدد ۲۴ را به شماره ۶۰۲۲۲ پیامک کنند تا ۲۴ ساعت رانندگی مجانی با ماشین را سفارش دهند!!
· مثالی شگفت انگیز از چگونگی استفاده ی sms در سال ۲۰۰۲ برای تبلیغات یک فیلم جدید اتفاق افتاد! قبل از نمایش فیلم "دختر روز تولد" در انگلستان با بازی نیکول کیدمن در نقش دختری روسی که می خواهد از طریق اینترنت ازدواج کند از مردم خواسته شد تا به درخواست ازدواج همچین دختری پاسخ دهند! و یا تبلیغات مد نظر خودشان را مطابق با موضوع فیلم بیان کنند . هر شرکت کننده یک کد از طریق SMS دریافت می کرد که در جشنواره دهکده ی سینمایی برادران وارنر می توانست با آن کد خرید کند!

۳- فروش :

موسسه "text۲Insure" یک نوع بیمه خاص ارائه کرده که در کمتر از ۵ دقیقه از طریق تلفن همراه قابل خریداری است و مسافران از طریق sms دسترسی آسانی به آن دارند و می توانند به سادگی از طریق پیام کوتاه خود را بیمه سفر نمایند .

۴- سفارشات

· "پیتزا هات" (www.pizzahut.com/mobileordering) در سر تا سر کشور  از طریق sms سفارش می پذیرد .

· سایت "www.campusfood.com" که یک شبکه اینترنتی از رستورانهاست برای مشتریان فرصت سفارش دهی از طریق پیامک را فراهم کرده است.

· "CEPO سیستم" (www.ceposystems.com) در جستجوی روشی مقرون به صرفه برای ارسال sms بودند که بتواند با سیستم فروش و اتوماسیون اداری آنها تلفیق شود . طبق روال روزانه آنها سفارشات را از طریق پیام کوتاه دریافت می کردند و نیاز به فرستادن خودکار sms برای پاسخ هر سفارش داشتند . نهایتا آنها با استفاده از SMS API سیستمی را برای سفارش دهی کالا و خدمات از طریق پیامک (کاملا سازگار با سیستم فروش و اتوماسیون اداری خود) در استرالیا توسعه دادند.

API و WebService بنا به درخواست مشتری بر روی سامانه پیامک تبلیغاتی ایران قابل فعال سازی می باشد

۵- فروش ماشینی (ماشینهای خودکاری که با انداختن پول در آنها جنس خریداری شده را تحویل می دهند)

· یک ماشین فروش خودکار شکلات از طریق sms در سال ۲۰۰۳ در بمبئی راه اندازی شد، مشتریان یک پیام کوتاه حاوی اسم شکلات درخواستی را به یک شماره که بر روی صفحه LCD ماشین نمایش داده می شد می فرستادند سپس ماشین شماره ی موبایل مشتری را نشان می داد و در مورد نوع شکلاتی که می خواست سوال می کرد و زمانیکه شکلات بیرون می آمد مشتری یک پیامک دریافت می کرد که مبنی بر تایید معامله بود . هزینه این خرید روی موبایل ارسال کننده شارژ می شد.
· در سال ۲۰۰۳ نیز در سوئیس ماشین های فروش خودکار را طوری تنظیم کرده بود که به مشتریان اجازه می داد یک نوشابه را از طریق تلفن همراه خود به روش مشابه فوق خریداری کنند.

۶- شارژ رمزدار و رسیدهای مجازی

· وب سایت "mukuru.com" پیشنهاد جالبی را برای صف های طولانی دریافت کوپن بنزین در زیمبابوه ارائه می کند . زمانیکه یک فرد به اینترنت متصل می شود و هزینه ی کوپن بنزین را پرداخت می کند شرکت یک پیام کوتاه را به تلفن همراه او می فرستند که حاوی یک عدد ده رقمی است که همانند یک کوپن خرید بنزین می شود از آن استفاده کرد.

· شرکت "Tshwane Metro" در آفریقای جنوبی سیستم جدیدی را برای خرید کوپن های شارژ برق راه اندازی کرده است . این سیستم که سل پاور نام دارد تاکنون در این کشور موجود نبوده و از تکنولوژی تلفن همراه استفاده می کند تا به مردم اجازه ی خرید برق را بدهد .در این سیستم فروشندگان برق را میخرند و آن را استفاده از تکنولوژی sms به مصرف کنندگان میفروشند ، اطلاعات بیشتر در http://www.textually.org/textually/archives/۲۰۰۵/۰۸/۰۰۹۵۰۳.htm

· شرکت "Prism Holdings" در آفریقای جنوبی (www.prism.co.za) پروژه ای را به نام پرداخت آسان آغاز کرده است که به مصرف کنندگان برق شارژی اجازه ی دسترسی به نیروی برق را از طریق تلفن همراه می دهد (www.prism.co.za/bill-and-prepaid-electricity.aspx)

· سایت "www.cellfire.com" کوپن های تخفیف را بوسیله پیام کوتاه جهت خرید های مختلف از غذا تا سرگرمی به مشتریان ارسال می کند.


۷- کوپن تخفیف
یک فروشنده موسیقی و کتاب در سایت آمارون به آدرس (http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/browse/۵۷۷۳۹۴) یک خبرنامه ی ماهانه را که حاوی پیشنهاداتی انحصاری و جذاب (شامل کوپن تخفیف و ...) است به ۴۸۰،۰۰۰ مشتری خود در سراسر انگلستان از طریق sms ارسال می کند. مشتریان جهت خرید کوپن های تخفیف را پرینت گرفته و آنها را به فروشگاه ارائه می کنند .

۸- هدایای مجازی
اپراتور موبایل "AT&T" و گل فروشی flowers-۸۰۰-۱ امسال برای روز ولنتاین رنگ قرمز-مایل به سبز را انتخاب کرده اند. AT&T لینکی را به فروشگاه مخصوص موبایل flowers-۸۰۰-۱ داده است که از طریق آن مشترکانش می توانند بوسیله پیام کوتاه برای شخص مورد علاقه خود یک شاخه گل انیمیشنی رایگان بفرستند.

۹- پیشنهاد مزایده
سایت "ebye" خدمات پیشنهاد قیمت برای مزایده را از طریق sms ارائه می کند.کاربران قادرند با آگاه شدن از پیشنهادات سایرین بوسیله پیام کوتاه فرآیند مزایده را بهتر دنبال کنند و در صورتیکه مایل بودند پیشنهاد قیمت خود برای خرید یک محصول را افزایش دهند از طریق موبایل براحتی اقدام کنند.

۱۰-ارسال اطلاعات روزانه

· سایت "Metcheck.com" یک سرویس پیش بینی وضع هوا در انگلستان و ایرلند است که تا امروز وضعیت هواشناسی را برای همه شهرهای انگلستان پیش بینی می کند. روزانه بیش از صد هزار نفر از این وب سایت دیدن می کنند تا آخرین اطلاعات هواشناسی را مشاهده کنند . گام منطقی بعدی با پیشرفت اینترنت و پیام کوتاه استفاده از تکنولوژی sms برای در اختیار قرار دادن اطلاعات به کاربران سراسر اروپا بود . اطلاعات بیشتر در (http://www.clickatell.com/success/metcheck.php)

· سایت "pray۴u.co.uk" به کاربران تلفن همراه اجازه می دهد تا پس از ثبت نام در سایت بخشهائی از کتاب مقدس را از طریق sms بصورت روزانه دریافت کنند . اطلاعات بیشتر در (http://www.pray۴u.co.uk/daily-bible-textsms.php)

· شرکت "virgin mobile us" داستان کوتاهی را به نام شهر ارواح در سال ۲۰۰۶ به طور کامل از طریق پیام کوتاه منتشر کرد . در طول ۵ هفته هر روز دو پیامک برای خوانندگان فرستاده می شد.هدف از اینکار بالا بردن آگاهی عمومی در مورد نوجوانان آواره و بی پناه بود.

· شبکه "Netweather.tv" به مشترکان در مورد بارندگی های شدید قریب الوقوع در بعضی از مناطق خاص انگلستان بوسیله ارسال sms هشدار می دهد . اطلاعات بیشتر در (https://www.netweather.tv/index.cgi?action=sms;sess)۱۱- فروش محتوای موبایل
شرکت "Swiss Infowing" به آدرس (http://shop.infowing.ch) یکی از چندین فروشنده زنگ موبایل (Ringtone) است که به کاربران امکان خرید زنگ موبایل از طریق پیامک را می دهد و هزینه آن را از شارژ سیم کارت خریدار کسر می کند.

۱۲- کد دسترسی به مطالب در اینترنت
شرکت "Swiss daily Le Temps" یک سیستم پرداخت به وسیله sms جهت فروش مقالات آرشیو شده در سایت خود ارائه می دهد. در وب سایت هنگامی که کاربر قصد مطالعه یک مقاله را دارد از او خواسته می شود تا شماره همراه خود را وارد کند سپس کاربر یک پیام کوتاه حاوی یک کد دریافت میکند که دسترسی به آن مقاله با وارد کردن کد sms شده مقدور می باشد . هزینه دسترسی به مقاله به قبض موبایل کاربر اضافه می شود.

۱۳- بازاریابی ، روابط عمومی و تبلیغات

· شرکت "داروسازی نوارتیس" سال ۲۰۰۳ در انگلستان در طول هفته ی ملی آلرژی (۳ الی ۱۲ می ) ، سرویس پیام کوتاهی را جهت تبلیغ یک اسپری جدید برای افرادی که دچار آلرژی بهاره می شوند راه اندازی کرد . این سرویس به افرادی که آلرژی داشتند اطلاعات منظم و به روز در مورد شاخص میزان آلاینده ها در هوا از طریق sms ارسال می کرد و در روزهای خاصی که میزان آلاینده ها بالا بود به آنها پیشنهاداتی جهت مقابله با آلرژی ارائه می داد .

· انجمن قرن به آدرس www.centurycouncil.org که در واشنگتن قراردارد ، با استفاده از پیام کوتاه برنامه ای را برای چندین سال ادامه داد تا به نوجوانان یادآوری کند که تصمیمات هوشمندانه ای بگیرند و در مجالس رقص شبانه دبیرستان یا دانشگاه و یا در ایام دیگر نوشیدنیهای الکلی مصرف نکنند.

· موسسه "Health sms" از قدرت و شهرت sms استفاده می کند تا آگاهی و درک عمومی در مورد بهداشت و سلامت را افزایش دهد . متقاضیان می توانند با پرکردن یک فرم اینترنتی که حاوی سوالاتی در مورد موضوعات متداول بهداشت و سلامت شخصی است پروفایل خاص خودشان را ایجاد کنند و سپس بسته به اطلاعاتی که در فرم وارد کرده اند (مثلا کشیدن سیگار یا مصرف مشروبات الکلی) نکات بهداشتی و یا اطلاعاتی برای حفظ سلامت خود از طریق پیام کوتاه دریافت می کنند .

 

۱۴-گسترش خبرنامه های ایمیلی
سایت "Moconews.net" یک نسخه مخصوص موبایل از خبرنامه ی روزانه خود را در آدرس http://m.moconews.net ارائه می کند . خوانندگان می توانند متن GQ یا Glamour را به شماره مشخص شده ای sms کنند تا یک پیام کوتاه حاوی لینک دسترسی به آدرس فوق دریافت کنند. اطلاعات بیشتر در (http://www.mobilemarketingmagazine.co.uk/۲۰۰۸/۰۳/wapfly-takesvo.html)

۱۵- برنامه های تبلیغاتی مجازی
موسسه "Block Entertainment" تبلیغ یک سری کارت مخصوص موبایل را برای یکی از هنرمندان خود به نام یانگ جاک آغاز کرد (http://cards.yungjoc.com) . طرفداران او میتوانستند کارتهای یانگ جاک را بر روی تلفن های همراه خود از طرق مختلف (مبادله و یا خرید از دوستان) جمع آوری کنند تا برنده هزار دلار یا یک تلفن از خود جاک شوند . متقاضیان می توانستند برای کارت های یانگ جانگ در سایت cards.yungjoc.com ثبت نام کنند و یا کلمه joc را به شماره اختصاص داده شده برای این منظور sms کنند تا سه کارت به قیمت ۱ دلار برای یک هفته خریداری کنند . کلا تعداد ۴۲ کارت برای جمع آوری وجود داشت و هرکارت دارای کد مخصوص بخود بود ، توزیع کارتها به صورت تصادفی بوده و بعضی از کارتها از بقیه نادرتر بودند .افراد می توانستند کارتهایشان را از طریق پیام کوتاه با دوستانشان مبادله کنند، کسی که مجموعه کارتها را بصورت درست جمع آوری می کرد برنده بود. (این نوع بازاریابی چند سال قبل توسط نوشابه زمزم در ایران انجام شده بود ، پشت دربهای نوشابه عبارت مختلفی چاپ شده بود و هر کس که می توانست کلمات "نوشابه ایرانی ذائقه ایرانی زمزم" را جمع آوری کند برنده می شد.)

۱۶- عرضه محصول جدید
انتشارات "Random House" کتاب جدید خود (زندگی در سراشیبی (www.lifesapitch.uk.com))را با فرستادن فصل اول آن بصورت کامل از طریق پیامک تبلیغ کرد .

۱۷- ارائه اطلاعات

· سایت http://www.diet.com/mobile یک سرویس پیام کوتاه رایگان است که به کاربران اطلاعات تغذیه ای شامل کالری ، چربی و پروتئین موجود در غذاهای رستوران محبوبشان را ارائه می دهد.

· "بنیاد غذاهای دریایی بلو اوشن" به آدرس http://www.blueocean.org سرویس پیام کوتاهی را راه اندازی کرده است که به منظور راهنمائی جهت انتخاب بهتر غذاهای دریایی به کاربران sms می فرستد. با تایپ کلمه fish بعد از نام غذای دریای مورد نظر و ارسال آن از طریق پیام کوتاه به یک شماره اختصاص داده شده پاسخی دریافت خواهید کرد که شامل پیشنهادات بهتر و مناسبتری جهت مصرف غذاهای دریائی است ، این سرویس بیش از ۹۰ غذای مختلف دریائی را تحت پوشش دارد.۱۸- مقایسه محصولات
سایت "www.mobsaver.com" یک سرویس پیام کوتاه رایگان برای مقایسه قیمت محصولات مختلف با یکدیگر می باشد، خریداران می توانند هنگامی که در حال خرید هستند با ارسال یک پیامک قیمت محصول مورد نظرشان را با قیمتهای سایت amazon و ebay مقایسه کنند.

۱۹- دریافت اطلاعات بیشتر
پروژه "ICODE" به آدرس (www.clearskymobilemedia.com/pressart/۰۱۱۹۰۵.asp) یک سرویس پیام کوتاه از شرکت ClearSky Mobile Media برای خریداران مسکن است. مردم در هر جایی از ایالات متحده می توانند اطلاعات بیشتری را در مورد یک ملک با ارسال کد آن بصورت sms دریافت کنند.

۲۰- اطلاع رسانی رویدادها
موسسه "Die Medienagenten" یک آژانس چند رسانه ای است که در آلمان فعالیت میکند، این شرکت ارتباط ایمیلی خود را به فرمت sms تبدیل می کند تا ایمیلهای خود را از طریق sms دریافت کند. Email۲SMS اخیراً توسط کلوپها و دیسکوها که نیاز دارند به مشتریان خود درباره رویدادها و کنسرتهای آتی اطلاع رسانی کنند استفاده می شود.

۲۱- تایید و تصدیق محصول

· مصرف کنندگانی که نسبت به سلامت آب برچسب داری (آب معدنی ، آب گازدار و ...) که خریداری می کنند نگرانی دارند می توانند پس از خرید با ارسال پیام کوتاهی حاوی کد درج شده بر روی محصول به یک شماره اختصاصی و اطمینان از اصلی بودن محصول از نگرانی های خود بکاهند.

· روسها می توانند با ارسال sms از اصلی بودن نوشیدنی الکلی که می خرند اطمینان پیدا کنند . با ارسال شماره سریال بطری به یک شماره اختصاصی خریدار پیام کوتاهی حاوی تائید (عدم تائید) محصول دریافت می کند . این پروژه ابتکاری از شرکت Rosspirtprom است که حدود ۶۰ درصد از بازار نوشیدنیهای الکلی روسیه را در اختیار دارد و توزیع کننده برندهای معروف است . فروش نوشیدنیهای الکلی جعلی مشکل بزرگی در روسیه است نه به این علت که بر فروش و شهرت برندهای اصلی تاثیر می گذارد بلکه به این دلیل که نوشیدنی های تقلبی شامل ادکلن ، ضد یخ یا الکل خالص است و سالانه باعث مرگ چهل هزار نفر می شود .۲۲- مشاوره در مورد محصول
"Topshop"
به خریداران جوان وسواسی بوسیله sms و mms درباره خرید پوشاک مشاوره می دهد، به گزارش DigitalBulletin افرادی که به مد اهمیت می دهند می توانند از طریق تلفن همراه خود با مشاوران ارتباط برقرار کرده و علاوه بر استفاده از رهنمودهای آنها mms هائی شامل تصاویر پوشاک پیشنهاد شده دریافت کنند .

۲۳- اطلاعات قیمت
چوپانان و رمه داران در افغانستان! در حال حاضر می توانند یک پیام کوتاه به یک شماره تلفن همراه ارسال کرده و چند دقیقه بعد قیمت روز احشام را با دریافت یک sms بدست آورند. آنها اکنون می توانند اطلاعاتی در اختیار داشته باشند که قبلا فقط واسطه ها و افرادی که در شهرها دارای امکانات ارتباطی بودند به آن دسترسی داشتند.

۲۴- اطلاع رسانی به اعضاء
مجله Australian teen girlfriend برای دختران در نشریات و اینترنت تبلیغاتی را برای عضویت در کلوپ "Girlfriend VIP Club" انجام می دهد. برای اعضاء ماهانه یک پیشنهاد خاص پیامک می شود . مثل تخفیفات ویژه برای لباس یا لوازم آرایش.

۲۵- محل یابی موسسات و شرکت ها

· http://www.kosher-ny.com سرویس جدیدی را در شهر نیویورک راه اندازی کرده است که به کاربران کمک می کند تا با ارسال پیام کوتاه یک رستوران که فقط غذاهای حلال ارائه می دهد پیدا کنند. کاربران در پاسخ یک sms دریافت می کنند که آدرس ، شماره تلفن ونوع رستوران را مشخص می کند.

· مشترکان اپراتور بی سیم Swisscom Mobile می توانند یک پیام کوتاه ارسال کنند تا بفهمند که نزدیکترین دکتر یا بیمارستان کجاست. همچنین سرویس جدیدی توسط "Sanday" ارائه شده است که کاربران فقط باید یک sms حاوی لغات کلیدی که متناظر با مرکز درمانی یا نوع دکتری که آنها می خواهند(مانند بیمارستان ، داروخانه ؛ دندان پزشک ، متخصص زنان ، چشم پزشک ، دامپزشک ، فیزیوتراپیست و ...) را به یک شماره اختصاصی بفرستند ، سرویس دهنده مکان کاربر را شناسایی کرده و نزدیکترین نام و آدرس را برای او بوسیله پیامک ارسال می کند . اطلاعات بیشتر در (http://www.ch.ch/verzeichnis/۰۰۸۹۷/index.html)۲۶- جستجوی موبایلی
نیویورک تایمز کسب اطلاعات در مورد املاک را بدون توجه به اینکه کاربر در روزنامه در جستجوی آن است یا در وب سایت یا آنرا مستقیماً از تلفن همراه جستجو می کند ، آسان کرده است. کاربران جهت جستجو ملک به طور مستقیم از طریق تلفن همراه باید به سایت m.nytimes.com/re مراجعه کرده و ملک مورد نظر خود را بر اساس شرایط دلخواه (موقعیت ، قیمت و.. ) جستجو کنند. اطلاعات بیشتر در www.nytimes.com/ref/realestate/mobile_faq.html?WT.mc_id=RE-D-I-NYT-AD-BIG-MRE۱-ROS-۱۱۰۷-NA

۲۷- اجاره
موسسه "OYBike" به آدرس (www.oybike.com) یک شبکه شامل ایستگاههای اجاره دوچرخه در خیابان است که یک دوچرخه را از طریق تلفن همراه اجاره داده و یا پس می گیرد. کاربر عضو OYBike از بین دوچرخه های موجود یکی را انتخاب می کند و سپس با دفتر OYBike تماس گرفته و کدی را که قفل دوچرخه نشان می دهد برای آنها می خواند ، دفتر به کاربر رمزی را می دهد که باید به یک شماره sms شود تا فعال گردد، پس از فعال شدن رمز کاربر بوسیله آن می تواند قفل دوچرخه را باز کند.